Γεύσεις Φιλίας

Η περίοδος της πανδημίας αποδείχτηκε ιδιαίτερα δημιουργική για το σχολείο μας καθώς τα προγράμματα ψυχοκοινωνικής υποστήριξης απέφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα. Όλοι οι συμμετέχοντες έβαλαν το λιθαράκι τους ώστε να δημιουργηθούν γέφυρες φιλίας και εμπιστοσύνης, να προταθούν λύσεις, να αντιμετωπιστούν προβλήματα, να επιστρέψει το χαμόγελο στα χείλη μας. Ως επιβράβευση των προσπαθειών όλων μας, οι μαθητές που συμμετείχαν στα προγράμματα των κοινωνικών λειτουργών και των ψυχολόγων, αποφάσισαν να μας ανταμείψουν με μια επίσκεψη στα αξιοθέατα της πόλης.

Τηρώντας όλα τα μέτρα ασφαλείας απολαύσαμε τη βόλτα στην πόλη μας και χαρήκαμε την παρέα μεταξύ μας, με κέφι και καλή διάθεση. Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με την υπόσχεση η επόμενη χρονιά να μας βρει μαζί, με περισσότερη όρεξη, τον απαραίτητο χώρο και την πολυπόθητη ελευθερία να δημιουργήσουμε και πάλι δεσμούς και φιλίες, να δουλέψουμε πλάι πλάι, να μοιραστούμε συναισθήματα και προβληματισμούς και να ανακαλύψουμε κι άλλα όμορφα μέρη με την ελπίδα η παρέα μας να μεγαλώσει.

Νικόπουλος Απόστολος, ΠΕ30, Κοινωνικός Λειτουργός

Παπαδοπούλου Ευγενία, ΠΕ30, Κοινωνική Λειτουργός