To κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού (διαδραστικό παιχνίδι νοημοσύνης)

Το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού είναι ένα διαδραστικό παιχνίδι πολλαπλής νοημοσύνης εξωτερικού χώρου που στήθηκε από την αρχή μαζί με τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς. Η διάρκειά του είναι τρεις διδακτικές ώρες, ξεχωριστά για το Γυμνάσιο και το Λύκειο. Μετά από τέσσερις ενδιάμεσους σταθμούς, στους οποίους προίσταται ένας μαθητής-σταθμάρχης (θερμοκήπιο, ανακύκλωση, γήπεδο μπάσκετ, παγκάκι της φιλίας), οι μαθητές σε ανάμεικτες ομάδες, με έναν εκπαιδευτικό η καθεμία, σε ρόλο εμψυχωτή και βοηθού, μέσα από γρίφους, αυτοσχέδια θεατρικά σκετς, μουσικοκινητικά, αθλητικά, γλωσσικά και μαθηματικά παιχνίδια, που αφορούν όλες τις ειδικότητες και τα διδακτικά αντικείμενα, φτάνουν συνεργατικά στον τελικό στόχο. Στο τέλος, κάθε ομάδα, δια του αρχηγού-εκπροσώπου της, παρουσιάζει ενώπιον όλων τις προτεινόμενες λύσεις και τις δραματοποιήσεις των προβλημάτων, ενώ μετά ακολουθεί συζήτηση για την εμπειρία και το πλαίσιο συνεργασίας.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί προγράμματος: Xριστίνα Mαρκάκη, Τόνια Παπαευαγγέλου & Αργυρώ Φουτζιτζόγλου