Το Παγκάκι της Φιλίας

Η ιδέα προϋπήρχε…. Το «Παγκάκι της Φιλίας», μία δράση που ξεκίνησε από την ιδέα ενός μετανάστη μαθητή, του Christian Back, με στόχο να φτιάξει ένα παγκάκι στο οποίο θα κάθονταν όσα παιδιά αισθάνονταν μόνα, δίνοντας έτσι το σήμα στα άλλα παιδιά να τα καλέσουν για να παίξουν μαζί τους.

Η έμπνευση …. δόθηκε μία μέρα από τον Αρμάντο (μαθητή της Α΄ Γυμνασίου) που ανέφερε τον σκαντζόχοιρο και συνέβαλε στο να ξετυλίξουμε το κουβάρι της μοναξιάς του αγκαθωτού ζώου που ήθελε φίλους αλλά δεν μπορούσε να τους έχει.

Οι μαθητές μέσα από διασκεδαστικές και συνάμα εκπαιδευτικές συζητήσεις κλήθηκαν να διερευνήσουν τις εναλλακτικές σε ένα υποθετικό σενάριο για το πώς μπορούσε κανείς να χαϊδέψει τον μικρό σκαντζόχοιρο χωρίς να τσιμπηθεί από τα αγκάθια του. Κατέληξαν πως για να γίνει κάποιος φίλος σου θα πρέπει να σε εμπιστευτεί για να αφεθεί και να μαλακώσει τα «αγκάθια» του.

Η λύση του προβλήματος ….. πήρε μορφή μέσα από την υλοποίηση μιας γωνιάς φιλίας με αρχηγό τον φαινομενικά απόμακρο μαθητή που μέσα από τη δημιουργία κατάφερε να αναδείξει τις πιο σημαντικές πτυχές της φιλίας, όπως την αγάπη, το σεβασμό, την κατανόηση, την αλληλεγγύη και να κερδίσει έναν χώρο στην καρδιά όλων.

Το σύνθημα δόθηκε …. «Όταν τον έχεις φίλο, δεν τσιμπάει».

Ευχόμαστε οι ιστορίες φιλίας να είναι αμέτρητες, όπως τα αγκάθια του μικρού σκαντζόχοιρου!

Οι συντελεστές της υλοποίησης:

Ξαγαρά Παρασκευή, ΠΕ23, Ψυχολόγος

Νικόπουλος Απόστολος, ΠΕ30, Κοινωνικός Λειτουργός