“Entrepreneurial Journey – Reanimating Craftmanship”

Από πέρυσι συμμετέχουμε στο σχέδιο που εκπονούν από κοινού τα πέντε Σχολεία  με τίτλο “Entrepreneurial Journey – Reanimating Craftmanship”, και κωδικό 2019-1-ΑΤ01-ΚΑ229-051219_2 που είναι διάρκειας 24 μηνών και εντάσσεται στο πλαίσιο του ERASMUS+ στη Δράση ΚΑ229 της σχολικής εκπαίδευσης, που αφορά τις σχολικές συμπράξεις, στον τομέα της ανταλλαγής καλών πρακτικών.

Σκοπός του σχεδίου είναι να παρακινήσει τους μαθητές να ασχοληθούν με παλιές και ξεθωριασμένες χειρωνακτικές δεξιότητες, να μάθουν τις τεχνικές τους και στη συνέχεια να αναπτύξουν καινοτόμα νέα προϊόντα και να τα εμπορευτούν με επιχειρηματικό πνεύμα. Το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι η μεταφορά γνώσεων που να εξασφαλίζει τη διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς και να προσφέρει πρακτικά αποτελέσματα με τη μορφή νεοσύστατων χειρωνακτικών προϊόντων. Όλα τα υπόλοιπα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι γενικής αγωγής.

Το σχολείο συντονιστής είναι το Hoehere  Bundeslehranstalt  fuer  wirtschaftliche Berufe, Tourismus, Mode und Bekleidungstechnik του Oberwart της Αυστρίας (Ανώτερο Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Οικονομικών Επαγγελμάτων, Τουρισμού, Μόδας και Τεχνολογίας Ένδυσης του Oberwart).

Τα σχολεία – εταίροι του σχεδίου είναι τα:

Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Κατερίνης (Κατερίνη-Ελλάδα)

Agrupamento de Escolas da Maia (Maia -Portugal)

Colegiul National Samuel von Brukenthal  (Sibiu-Romania)

Grobinas gimnazija Lettland (Grobina-Latvia)

« 1 από 2 »