Θεραπείες Υποβοηθούμενες από το Άλογο

Η θεραπεία με συνεργάτη το άλογο είναι μια μέθοδος αποκατάστασης που αναπτύσσει και βελτιώνει δεξιότητες που υπολείπονται στα άτομα με αναπηρία. Οι δεξιότητες αυτές είναι απαραίτητες για την ανάπτυξη της λειτουργικότητας του ατόμου, τη μεγαλύτερη αυτονομία στην καθημερινότητα του και ένταξη στο κοινωνικό του περιβάλλον. Το άλογο μας βοηθά να δουλέψουμε κινητικές, γνωστικές, συναισθηματικές και ψυχοκινητικές δεξιότητες, οι οποίες βοηθούν το άτομο να ανταποκρίνεται στις δραστηριότητες αυτοφροντίδας και στη συμμετοχή του σε παραγωγικές δραστηριότητες.

Οι συνεδρίες είναι ατομικές ή ομαδικές, περιλαμβάνοντας ίππευση ή και δουλεύοντας κάτω από το άλογο με δραστηριότητες ιπποκομίας (φροντίδας του αλόγου, ανάλογα πάντα με τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε μαθητή).

Με την διαδικασία της ιπποκομίας ο μαθητής έρχεται σ’ επαφή με το σώμα, το τρίχωμα, αποκτώντας ποικίλα αισθητηριακά και ψυχοκινητικά οφέλη. Μέσω της επαφής με το άλογο που είναι κοινωνικό αλλά και διεκδικητικό ζώο, οι μαθητές εκπαιδεύονται να κάνουν δεσμούς και να συμπεριφέρονται με τρόπο λειτουργικό για αυτούς και τους άλλους.  Επίσης, η συνεργασία του μαθητή με το άλογο και η μαθητεία κοντά του βοηθά στην ανάπτυξη της αυτογνωσίας, της αυτοπεποίθησης και της αυτοεκτίμησης.

Στόχος είναι η εκπαίδευση, η θεραπεία και η δημιουργία νέων προοπτικών για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των μαθητών με αναπηρία, μέσω των δυνατοτήτων που προσφέρουν  τα άλογα ως συνεργάτες-θεραπευτές στο φυσικό τους περιβάλλον.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια προγράμματος αγωγής υγείας σε  συνεργασία με το ΕΕΕΕΚ Κατερίνης.

Υπεύθυνη προγράμματος αγωγής υγείας.

Λάιου Μαρία, Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, ΠΕ11

Σχολικό έτος 2019-20